PORADY

Pamiętaj, że problemy ze wzrokiem nie zawsze wiążą są z pogorszeniem wady wzroku! Do objawów innych niż pogorszenie ostrości widzenia, a mogących świadczyć o problemach widzenia obuocznego lub chorobie oczu, można zaliczyć:

 • bóle głowy, szczególnie ból nasilający się pod koniec dnia
 • zmęczenie i znużenie po intensywnej pracy wzrokowej, jeździe samochodem
 • mrużenie oczu, marszczenie czoła, przechylanie głowy
 • częste zaczerwienienie oczu
 • okresowe zamazywanie się obrazu, podwójne widzenie
 • "uciekanie" jednego z oczu, przymykanie jednego z oczu.
 • Zaburzeniami widzenia obuocznego zajmują się optometryści.

Nawet nie odczuwając żadnych dolegliwości wzrokowych, przynajmniej raz na dwa lata powinieneś odwiedzić okulistę, (po czterdziestce raz w roku) który zbada dno oka i zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Nie lekceważ zalecanych terminów następnych wizyt, choroby oczu są zdradzieckie i długo mogą rozwijać się bezobjawowo. Kiedy zaczną się problemy, może okazać się, że uszkodzenia wzroku są już nieodwracalne.

Badanie komputerowe ma jedynie charakter pomocniczy. Nie zastąpi badania okulistycznego ani optometrycznego, nie uwzględnia wielu istotnych czynników badania i nie można na jego podstawie wykonać okularów.

Pamiętaj, aby zawsze zakładać i zdejmować okulary oburącz. To znacznie przedłuży ich żywotność.

Nie próbuj naprawiać i dopasowywać okularów samodzielnie. Zawsze odwiedź optyka, który ma odpowiednie narzędzia i umiejętności do naprawy.

Nie kupuj gotowych okularów korekcyjnych w drogerii, hipermarkecie, stacji benzynowej, aptece, bazarze. Nie są one dobrane do indywidualnej wady wzroku, a ich jakość nie spełnia żadnych standardów. Ich soczewki nie zachowują podstawowych parametrów optycznych. Ich długotrwałe noszenie może doprowadzić do:

 • osłabienia wzroku, zeza, a nawet wyłączenia jednego oka z pracy,
 • widzenia pozaplamkowego (spowodowanego brakiem prawidłowego ustawienia osi optycznych), prowadzącego do trwałego obniżenia ostrości widzenia,
 • zaburzenia w ocenie wielkości i odległości przedmiotu, co jest szczególnie niebezpieczne przy kierowaniu różnymi pojazdami,
 • potęgowania łzawienia i pieczenia oczu i zaburzenia widzenia obuocznego.

Czyść systematycznie swoje okulary - możesz do tego celu użyć zarówno specjalnych płynów i ściereczek, jak i ciepłej wody i mydła. Brudne okulary rozpraszają światło powodując szybkie zmęczenie wzroku i w efekcie jego osłabianie. Dbaj też o czystość "nanośników" i "zauszników".

Kupując okulary przeciwsłoneczne zwróć uwagę na filtr, który posiadają - powinien być to co najmniej UV 400. Niestety takie okulary można kupić tylko u optyka. Te, które proponują sprzedawcy na straganach, nie mają filtrów, albo posiadają filtry niskiej jakości. Noszenie ich jest znacznie bardziej szkodliwe niż wychodzenie na słońce bez żadnej osłony oczu. Ich soczewki zmniejszają ilość światła docierającego do oka i dlatego powodują rozszerzanie się źrenic. A ponieważ nie zatrzymują szkodliwego promieniowania, do oka trafia duża jego dawka. Takie okulary nadają się najwyżej jako ozdobna opaska na włosy. Należy pamiętać, że promieniowanie UV jest szkodliwe zarówno latem, jak i zimą.

TEST AMSLERA

Za pomocą siatki Amslera ocenia się zakres uszkodzenia czynnościowego siatkówki w obrębie dołka środkowego, spowodowanego różnymi schorzeniami. Umożliwia to wychwycenie wszelkich zaburzeń w postaci brakujących pól lub zniekształceń w centralnej części pola widzenia.

W celu prawidłowego użycia testu postępuj zgodnie z instrukcją:

 • Jeśli korzystasz z okularów do czytania - załóż je. Odległość patrzenia - jak do czytania.
 • Zasłoń jedno oko, drugim patrz w centralny punkt siatki.
 • Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie.
 • Oceń czy wszystkie linie, które widzisz pozostają liniami prostymi, poziomymi i pionowymi, równoległymi, do siebie, czy wszystkie kwadraty mają taki sam wymiar.
 • Wykonaj test dla każdego oka oddzielnie.

Jeśli widzisz krzywe linie, nierówne kwadraty, koniecznie zgłoś się do lekarza okulisty.